24housing awards 2019 shortlist revealed!

The shortlists for this year’s awards showcase extraordinary work from across the sector.

24housing Awards 2019

After sifting through hundreds of nominations, the final shortlists can now be revealed for the 24housing awards.

Nominations have come in from all over the housing sector – with housing associations, ALMOs, councils, and private companies all well represented.

There will now be a judging day in September, where a panel will have the tough job of picking a winner out of the impressive shortlist.

The ceremony will take place on 10th October at the Ricoh Arena, hosted by comedian Mark Dolan.

Please find below the full shortlist. Good luck to all!

 

Affordable Housing Scheme of the Year

  1. Accord Housing Association – Portobello
  2. First Choice Homes Oldham Thorp Road
  3. ForHousing – Radclyffe Park
  4. Hafod – Bridgend
  5. Home Group – Muirskeith Road
  6. Jarvis Contracting Ltd – Hatters Place
  7. Jarvis Contracting Ltd – Kylna Court
  8. Karbon Homes – Shiney Row
  9. Plus Dane Housing – Welsh Streets
  10. Rooftop Housing Group – St Aldates

 

Best Apprenticeship Scheme

  1. Aspire Housing
  2. Clarion Housing Group
  3. First Ark
  4. Housing Plus Group
  5. Magenta Living
  6. MCP Property Services
  7. The Guinness Partnership
  8. Wheatley Group

 

Best Green Scheme

  1. Berneslai Homes
  2. Hastoe Housing Association
  3. One Manchester
  4. Places for People

 

Best Training Scheme

  1. Aspire Housing
  2. Blackpool Coastal Housing
  3. Cardiff Community Housing Association
  4. Citizen
  5. Coastline Housing
  6. Gateway Housing Association
  7. Incommunities GEM Programme
  8. Phoenix Community Housing
  9. Tai Tarian
  10. whg

 

Care & Support Provider of Year (sponsored by Longhurst Group)

  1. Your Choice Barnet
  2. Curo
  3. Housing 21
  4. Langley House Trust
  5. Northampton Partnership Homes
  6. Plus Dane Housing
  7. Poplar Harca
  8. Progress Housing Group
  9. Stockport Homes
  10. Swan Housing Association

 

Chief Executive of the Year

  1. Amanda Tomlinson – BCHG
  2. Chan Kataria – emh group
  3. Delroy Rankin – SW9 Community Housing
  4. Elaine Bailey – Hyde Housing
  5. Jackie Bligh – Worthing Homes
  6. John Donnellon – Blackpool Coastal Housing
  7. John Synnuck – Swan Housing Association
  8. Paul Hackett – Optivo
  9. Steve Stride – Poplar HARCA
  10. Victor da Cunha – Curo

 

Communications Team of the Year

  1. Broadacres Housing Association
  2. Grand Union Housing Group
  3. Housing Plus Group
  4. Incommunities
  5. Longhurst group
  6. Midland Heart
  7. Northampton Partnership Homes
  8. St Leger Homes of Doncaster
  9. The ExtraCare Charitable Trust
  10. Vale of Aylesbury Housing

 

Community Achievement (sponsored by Wheatley Group)

  1. ACH
  2. Berneslai Homes
  3. Great Places Housing Group
  4. Hull City Council
  5. One Housing
  6. One Manchester
  7. Phoenix Community Housing
  8. Radian Group
  9. Rhondda Housing Association

 

Customer Service Provider of the Year

  1. Clwyd Alyn
  2. Curo
  3. Magenta Living
  4. MCP Property Services
  5. Orbit/Help to Buy Midlands
  6. Orwell Housing
  7. The Guinness Partnership

 

Housing Professional of the Year (sponsored by emh Group)

  1. Beverley Hiden – Rooftop Housing Group
  2. Bianca Goulden – L&Q
  3. Charlotte Herring – One Housing
  4. Denise Gandy – Homes for Haringey
  5. Eden Bailey – Accord Housing Association
  6. Felicity Singh – Barnsbury Housing Association
  7. Kate Crowther – Stockport Homes
  8. Lisa Dawson – Progress Housing Group
  9. Pete Watts – Swan Housing Association
  10. Tammy Rountree – Connswater Homes

 

Innovation of the Year

  1. Cheltenham Borough Homes
  2. Home Group
  3. My Rent Rewards
  4. Newlon Housing Trust
  5. Project Etopia
  6. Regenda Group
  7. Safe Shores Monitoring Ltd
  8. Shelton Development Services
  9. Southway Housing Association
  10. Switchee
  11. The Compliance Workbook
  12. Tower Hamlets Homes

 

Repairs and Maintenance Provider of the Year (sponsored by Sellick Partnership)

  1. Dunedin Canmore Property Services (part of Wheatley Group)
  2. Homes for Haringey
  3. Metro Rod
  4. Orwell Housing Association
  5. Plentific
  6. Star Housing
  7. Stockport Homes
  8. T Gilmartin Ltd

 

Tenant Champion

  1. Cerianne Evans – CCHA
  2. Cheyenne Greaves – Worthing Homes
  3. David Hughes – ClywydAlyn Housing
  4. Fran Jefcoate – Industrial Dwellings Society
  5. Jean Bull – Barnsbury Housing Association
  6. John MacDonald – Great Places Housing Group
  7. Mary Taylor – One Housing
  8. Richard Wilkinson – Accent Housing
  9. Russell Slaney – Derwent Living
  10. Roger Bardet – Gateway Housing Association

 

Welfare Wise (sponsored by allpay)

  1. Believe Housing
  2. Cadwyn Housing
  3. Cheltenham Borough Homes
  4. First Ark Group
  5. Greatwell Homes
  6. Karbon Homes
  7. PA Housing
  8. St Leger Homes of Doncaster
  9. Taff Housing
  10. The Guinness Partnership
  11. Tower Hamlets Homes
  12. Your Homes Newcastle

 

Homeless Scheme of the Year

  1. Bridge Housing Solutions
  2. Calico
  3. Commonweal & Solace Women’s Aid
  4. Cross Keys Homes
  5. Doncaster Housing for Young People
  6. Orwell Housing
  7. Peabody
  8. Salix Homes
  9. Your Homes Newcastle

Comments